UV-C Mikropları Nasıl Öldürür?

Tam bir hücre yapısına sahip olmayan virüsler yapısında, sabun ve alkol ile kolayca parçalanabilen yağların yanında, protein, RNA veya DNA bileşenlerini de bulundurur. Bilinen çoğu virüste viral genomunu RNA taşırken, bazı türlerde bu işi DNA yapar. Ayrıca bakteriler de yapısında bulunan nükleotidlerin içlerinde RNA ve DNA genetik malzemelerini barındırırlar.

 

RNA ve DNA nükleik asitlerinin yapıları birbirine çok benzemektedir ve her ikisi de UV bölgede 265-275nm civarında geniş ve güçlü soğurma bantlarına sahiptirler. Bu bölgenin UV ışınları tarafından uyarılması sonucu, RNA/DNA moleküllerinin kimyası değişmekte ve virüsün kendini çoğaltma özelliği bloke olmaktadır. Virüsün bloke olan çoğalma özelliği dolayısıyla bulaşma özelliği de yok edilmiş olur. En yüksek verim ise 265-275 nm civarında alınmaktadır ancak mikropları etkisiz hale getiren dalgaboyu çeşitliliği oldukça geniştir. Bu bölgede (265-275nm) ışıma spektrumuna sahip farklı ışık kaynakları UV dezenfektasyon işleminde kullanılabilir.

 

100-240 nm aralığındaki ışık kaynakları atmosferdeki oksijen moleküllerini zehirli bir gaz olan ozon moleküllerine çevirebildiği için, ışık kaynağının 240 nm üzerinde seçilmesi önemlidir.

 

X