UV-C Nedir? Ne İçin Kullanılır?

imageElektromanyetik spectrumda UV ışınlarının dalga boyu 10-400nm aralığında bulunmaktadır. Görünür olabilen 400-800nm dalgaboyu aralığının altında kaldığı için, insan gözü tarafından algılanamamaktadır. UV ışınları kendi içerisinde; UV-A, UV-B, UV-C, MUV ve VUV olarak 5 alt bölgeye ayrılmaktadır.

 

UV-A ışınları 315-400nm aralığında olup polimerlerin ve yazıcı mürekkeplerinin UV ile kürlenmesi, kan gazı ölçümleri, azot üre ölçümleri, böcek uzaklaştırma, aydınlatma, boyalar, mürekkepler ve işaretleyiciler vb. optik algılama ve görüntüleme gibi alanlarda kullanılmaktadır.

 

UV-B ışınlarının dalga boyu 280-315nm aralığında olup, UV ile kürleme, fototerapi, boyalar, mürekkepler ve işaretleyicilerin optik algılama ve görüntüleme. Adli analiz, protein analizi, DNA dizilimi, ilaç keşfi vb. gibi alanlarda kullanılır.

 

UV-C ışınları ise 200-280nm aralığındadır. Hava yüzey dezenfektasyon, ozon izleme, yüzey ve suyun dekontaminasyonu, adli analiz, protein analizi, DNA sıralaması, ilaç keşfi vb. alanlarda kullanılıp, faydalı sonuçlar elde edilmektir. UV-C Lambalarının,  gıda depolama,  raf ömrü uzatma, ambalaj malzemesi üretimi ve paketleme, fabrika, hastane, okul, kreş gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu ortamlarda oluşabilecek mikropların kırılması ve alerji gibi durumların önüne geçilebilmesi açısından kullanımı oldukça önemlidir. Birçok ülkede kabul gören UV-C sistemleri, Türkiye’de yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. 

X